Sportowiec Roku – kto został wybrany i dlaczego?

Robert Lewandowski i Iga Świątek, gala sportowca roku 2022

Wybór sportowca roku w Polsce zawsze przysparza wielu emocji. W ubiegłym roku plebiscyt miał kilku zdecydowanych faworytów. Kto został sportowcem roku 2022? Ostatecznie wygrała Iga Świątek i wydaje się, że ten wybór był jak najbardziej zasłużony. Do końca w walce o trofeum pozostawali jeszcze Bartosz Zmarzlik i Robert Lewandowski. Sprawdź, kto był nominowany do nagrody sportowca roku w Polsce, jak wyglądała czołowa dziesiątka i jakie były reakcje po plebiscycie.

Iga Świątek sportowcem roku 2022

Iga Świątek zwyciężyła w Plebiscycie Przeglądu Sportowego na sportowca roku 2022. Młoda Polka szturmem podbija światowy tenis, a w 2022 roku wskoczyła na pierwsze miejsce w rankingu WTA. Do tego wygrała dwa turnieje wielkoszlemowe Australian Open oraz Roland Garros. Oprócz nich wygrała również prestiżowe turnieje cyklu WTA w Doha, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i San Diego. To wszystko sprawiło, że została prawdziwą dominatorką kobiecego tenisa i pobiła przy tym wiele rekordów. To wszystko zaledwie w wieku 21 lat. Osiągane przez Igę Świątek sukcesy oraz reprezentowanie Polski z powodzeniem na całym świecie to podstawowe powody, dla których zasłużenie sięgnęła po statuetkę dla najlepszego polskiego sportowca w 2022 roku.

Kto jeszcze znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu?

Plebiscyt Sportowiec Roku Przeglądu Sportowego co roku budzi wielkie emocje kibiców i samych sportowców. Nagrodą jest nie tylko statuetka, ale także ogromny prestiż. Nominacje do sportowca roku dostają tylko najlepsi z najlepszych, a lista liczy zazwyczaj kilkadziesiąt nazwisk. W 2022 roku wygrała Iga Świątek, a podium uzupełnili mistrz świata na żużlu Bartosz Zmarzlik i piłkarz Robert Lewandowski, który z kadrą awansował do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze: Kamil Semeniuk (siatkówka), Dawid Kubacki (skoki narciarskie), Mateusz Ponitka (koszykówka), Adrian Meronk (golf), Katarzyna Wasick (pływanie), Paweł Fajdek (lekkoatletyka) oraz wioślarska czwórka: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Dominik Czaja. Ponadto wśród nominowanych znajdowali się m.in.: Hubert Hurkacz (tenis ziemny), Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa), Bartosz Kurek (siatkówka), Wojciech Nowicki (lekkoatletyka), Adrianna Sułek (lekkoatletyka), czy też Piotr Michalski (łyżwiarstwo szybkie).

Kto wybiera sportowca roku?

Wybór sportowca roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego należy do kibiców. To oni głosują za pośrednictwem portali internetowych Przeglądu Sportowego i Polsatu Sport, wiadomości SMS, a także tradycyjnych kuponów dostępnych w papierowym wydaniu gazety. Następnie wszystkie głosy są skrupulatnie liczone, a wyniki ogłasza się na oficjalnej i prestiżowej gali.

Fajdek nie był zadowolony

Wydaje się, że to rozstrzygnięcia 88. Plebiscytu Przeglądu Sportowego nie można narzekać. Najbardziej niezadowolony był Paweł Fajdek, który zajął 9. miejsce i ostentacyjnie obnosił się ze swoim rozczarowaniem. Jego reakcje spotkała się zarówno z krytyką, jak i pochwałą różnych środowisk sportowych. Iga Świątek wygrała w pełni zasłużenie i można przypuszczać, że nie był to jej ostatni tego typu triumf w karierze.